fbpx
Anasayfa / Barkod Programı / Dükkan Ekspertiz Raporu

Dükkan Ekspertiz Raporu

Dükkan Ekspertiz Raporu

Dükkan Ekspertiz yatırım yapmak amacıyla ülkemizde gayrimenkul tercihi son derece yaygın bir seçim olarak önümüze gelmektedir. İnsanlar ev, tarla, villa,  Dükkan Ekspertiz alarak parasını kaybetmemek bir yere bağlamak istemektedirler. Tabi buradan da bir gelir elde ederek günlük yaşama katkıyı sürdürmeyi amaçlamaktadırlar. Bu noktada en güzel kar marjını dükkan satın almak gerçekleştirmektedir. Güzel bir muhitte iyi işleyen bir dükkan satın alındığı takdirde aylık olarak iyi bir ekstra gelir söz konusu olmaktadır. Yine de dükkan alırken dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat edildiği takdirde beklenen kar marjı elde edilecektir ancak detaylara vakıf olmadan alım yapmak adeta zar atmak demektir. Standart alıcılar belediye ve tapu konularında pek çok bilgiye vakıf değildirler. Bu nedenden ötürü kandırılmaları ya da manipüle edilmeleri çok da zor değildir. Bunun önüne geçebilmek adına alanında tecrübeli bir eksper firmasıyla çalışmak sizler için büyük bir artı olacaktır. Bu sayede kaybetme olasılığınızdan çok çok daha az bir miktarı ekspertiz raporu için ödeyerek büyük zararların önüne geçebilme şansına sahip olacaksınız.

Dükkan Ekspertiz Nedir?

Dükkan Değerleme, SPK tarafından uzman lisansı alan kişilerce yapılan keşifler ve değerlendirmeler doğrultusunda dükkanın değerinin belirlenmesine verilen isimdir. Bu sayede dükkana vermeniz gereken tutarı bilerek, çöp bir yatırım gerçekleştirmemiş olmaktasınız. Bilirkişiler dükkan için pek çok faktörü göz önünde bulundurarak belirli bir rapor oluşturmaktadır. Bu raporda sadece fiziksel geziler değil aynı zamanda belediye ve tapu müdürlüğünden alınan veriler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra dükkanın potansiyel kazancı da işin içine sokularak çok daha iyi bir hesaplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Ne kadar çok detay işin içine alınırsa o kadar yüksek bir doğruluk oranı söz konusu olmaktadır.

Dükkan Ekspertiz Avantajı

Eksper tarafından size verilen yanıt, satıcının verdiği fiyattan farklı olabilir zira ekspertiz işlemlerinde satıcı için manevi değeri ya da rayiç bedeli gibi detaylar hesaplamalara katılmamaktadır. Dükkan Ekspertiz bu nedenden ötürü sizler daha rasyonel değerler için raporun size sunduğu değere bakmalısınız. Aksi halde ilerde satmak isteyeceğiniz bir dönem olduğu takdirde daha düşük bir fiyattan satış yaparak paranızın bir kısmını zarar olarak yok etme durumunda olabilmektesiniz. Eksper size sadece alış bedelinin uygunluğunu değil aynı zamanda kendini ne kadar sürede amorti edeceği, aylık ne kadar kazanç getireceği gibi bilgileri de sunmaktadır.
Dükkan Kendini Kaç Yılda Amorti Etmeli?

Gayrimenkul Değerleme Yazısına Bir Göz Atın…

Yapılması planlanan emlak yatırımının ne kadar başarılı olacağını gösteren en önemli faktörler kira geliri ve amorti süresidir. Yapılan yatırımın amorti süresi ne kadar kısa ise yatırım o kadar başarılı demektir. Kısacası amorti süresi ile yatırım başarısı ters orantılıdır. Günümüzde emlak yatırımı tercih eden girişimciler daha çok dükkan tarafına yatırım yapmayı tercih etmektedir. Bunun temelinde ise dükkanlarda amorti süresinin daha kısa olması yatmaktadır. Dükkanlarda da bütün gayrimenkullerde olduğu gibi amorti süresi büyük önem arz etmektedir. Bir dükkanın karlı bir yatırım olup olmayacağına da bu doğrultuda karar verilmektedir. Bir dükkan eğer kendini 10 yıl içerisinde amorti ediyorsa o yatırım gayet güzel bir yatırım olarak görülmektedir. Ancak bu yatırım 15 yıl gibi bir sürede kendini amorti ediyorsa pek de başarılı bulunacağı söylenememektedir. Ancak yine de 10 ile 15 yıl arası kendini amorti eden yatırımların, yatırım yapmaya gayet uygun bir durumda olduğu söylenebilmektedir. 15 yılın üzerinde ise kesinlikle yatırım yapılmaması gerekmektedir zira bu yatırım ilerleyen dönemlerde sizi üzebilme potansiyeline sahiptir.

Barkod Sistemi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Barkod Programı detaylı bilgi için tıklayınız.