Barkod Yazıcı Programları ve Yazıcı Çeşitleri Nelerdir ?

, ,
80 / 100

Barkod Yazıcı Programları ve Yazıcı Çeşitleri Nelerdir ?

 

Barkod yazıcı modelleri genellikle normal yazıcılardan farklı tasarlanmıştır. Genel özelliklerinden birtanesi yapışkanlı etiketler üzerine veri yazmaktır. Her yazıcı modeli farklıdır.

Barkod yazıcıları, nokta vuruşlu, matriks, lazer, termal ve mürekkep püskürtmeli modelleri bulunmaktadır. Genel olarak orta derece baskı kalitesinde barkod etiketi oluşturmak için, nokta vuruşlu, mürekkep püskürtmeli ve lazer modelleri kullanılmaktadır. Termal baskı yapabilen yazıcı modelleri diğer yazıcılara nazaran daha ekonomiktir ve yüksek kalitede barkodların yazılmasını sağlamaktadır.

Günümüzde satın aldığımız birçok ürünün üzerinde dikkatimizi çekecek şekilde bazı bilgilerin yer aldığı bir yapışkan bulunmaktadır. Barkod yazılım ile ürünlerin içerik bilgileri ve diğer niteliklerin bulunduğu barkodlar üretilmektedir. Bu şekilde satın aldığımız hemen her ürünün üzerinde bir barkod bulunduğunu fark ederiz.

Barkod bulunan ürünlerin daha kolay anlaşılabildiği, müşteriler için işlerin kolaylaştığı bilinmektedir. Nitekim kimseye sormadan, ürün ile alakalı pek çok bilgiye barkod yazılım sayesinde ulaşabilmek kolaylaşmıştır.

Nasıl Kullanılır?

Tüm hizmet sektörlerinde, barkod sistemi kullanımı artmaya başlamıştır. Küçük büyük tüm işletmeler, ürünleri ve ürün paketleri hakkında bilgiyi işleyebilmeleri için bu cihazlara ihtiyaç duymaktadırlar. Hizmetlerin hızlı sağlanması, ürün kontrolünün yapılabilmesi ve hizmet maliyetlerini düşürmek amacıyla barkod sistemi kullanılmaktadır.

Barkod yazıcılar, bilgisayar ortamında ürün bilgileri girildikten sonra, o ürün paketi üzerinde bulunması gereken birçok bilgiyi, kodlayarak, rakam ya da çizgi barkod şeklinde etiket üzerine yazmaktadır.

Çeşitleri

Barkod üretmek için barkod yazıcı cihazına ihtiyacınız vardır. Piyasada çok farklı modellerde yazıcı çeşitleri bulunmaktadır. Barkod yazıcı çeşitleri, nokta vuruşlu, direkt termal, termal transfer, lazer, mürekkep püskürtmeli modellerinden oluşmaktadır.

Nokta vuruşlu matrix yazıcılar ;

Sürücü kafasına gönderilen elektrik sinyalleri ile vuruşlar yaparak barkod oluşturmaktadır. Bu yazılardan sembol kalitesi düşük yazılar elde edilir.

Direkt termal barkod yazıcı cihazları ;

Yüzeyi çeşitli kimyasallarla kaplanmış olan kağıtlar üzerine yapılmaktadır. Yazıcı kafası tarafından kağıt üzerinde ısıtılan noktalar kararır ve görüntü ortaya çıkar. Görüntü kalitesi yüksektir. Termal transfer baskılarda ise, yazıcı ribbonunda bulunan mürekkep, yazıcı kafası tarafından ısıtılan kağıt üzerine geçer ve keskin bir görüntü elde edilir.