Anasayfa / Barkod Programı / Barkod Okuma Programları

Barkod Okuma Programları

Barkod Okuma Programları

Barkod

Program,  ürünlerin etiketlerinde yer alan çizgi yada kare kod şeklindeki barkodları okumanıza olanak sağlayan programlardır. Müşterilere sunulan kolaylığın yanında, en büyük fayda ise işletmelere sağlanmaktadır. Nitekim ürünlerin kolaylıkla takibi, bilgi ve içeriklerin işlenmesi, kolay stok kontrolü ve takibi, anında ürüne ulaşım ve envanter bilgilerinin bilinmesi ile fatura ve hesap kesim işlemlerinin kolaylıkla yapılması sistemin kolaylıkları arasında yer almaktadır.

UPC, EAN, COD 39, COD 128, QR, DATAMATRIX kod olmak üzere birçok barkod kodu çeşidi vardır. Bu tarz barkod okuma programları okuduğu bu barkodu stoklarınızla karşılaştırarak doğru ürünü bulmaya ve ürün üzerinde değişiklik yapmaya olanak sağlar.

Örneğin, bir mağazaya gittiğinizde kasada görevli ürününüzü alarak üzerindeki kodu okutur ve böylece ürünün sistemde kayıtlı satış fiyatını söyler. Cirosu belirli bir değerin üzerindeki veya birden fazla şubesi olan neredeyse tüm mağaza ve işletmeler barkod okuma programı kullanmaktadır. Barkod bulunan ürünlerin daha kolay anlaşılabildiği, müşteriler için işlerin kolaylaştığı bilinmektedir. Nitekim kimseye sormadan, ürün ile alakalı pek çok bilgiye barkod yazılım sayesinde ulaşabilmek kolaylaşmıştır.

Fakat, özellikle KOBİ’ler Barkod Okuma Programı kullanma konusunda net bir karar verebilmiş değiller. Neden halen kullanmadıkları konusunda farklı cevaplar bulunmaktadır.

  • Barkod okuma programlarının pahalı olması
  • Ücretsiz barkod okuma programı bulamamaları
  • Programların istedikleri verimi vermemeleri
  • Programların internet üzerinden çalışmaması ve patronu mağazaya mahkum etmesi
  • Yedeklemenin sadece bilgisayara yapılması ve olası çökme durumunda tüm verilerin kaybolması
  • Binlerce ürünü programa girme zorluğu
  • Personel hareketlerini detaylı şekilde takip edememek
  • Stok sayma, fatura girme gibi işlemlerde ana kasanın meşgul edilmesi
  • Donanım maliyetlerinin yüksek olması

Bu gibi sebepler dolayısıyla tüm KOBİ’ler barkod programına geçiş işlemlerinde kararsız kalıyorlar. Bir mağazaya gittiğinizde kasada görevli ürününüzü alarak üzerindeki kodu okutur. Böylece ürünün sistemde kayıtlı satış fiyatını söyler. Cirosu belirli bir değerin üzerindeki veya Aniden Çok şubesi olan Hemen hemen bütün mağaza ve işletmeler barkod okuma programı kullanmaktadır.

Ücretsiz Barkod Okuma Programları

BcWebCam – indirmek için tıklayınız.

Zbar Barcode Scanner – indirmek için tıklayınız.

Free Barcode Scanner & Reader Software – indirmek için tıklayınız