Anasayfa / Barkod Programı / Barkot Okutma İşlemi

Barkot Okutma İşlemi

 Barkot okutma  günümüzde üretilen mahsullerin ambalajlarında artık barkot adı verilen özel bir sistem yer almaktadır. Bu sistemler işlemi ile tahlil etilerek bilgisayarlı sistemler tarafından anlamlandırılmaktır. Bahsettiğimiz bu işlemi biraz daha açarak detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım. Öncelikle barkot nedir sorusuna cevap verelim. Barkod, beyaz bir taban üstünde farklı kalınlıklarda düz siyah çizgilerdir. Bu çizgiler okuyucu adı verilen makineler tarafından okunarak sisteme aktarılmaktadır. Örneğin yeni mahsul geldiğinde barkod okutularak stok girişi, maliyetlendirme gibi işlemleri yapılır. Satılırken de bu barkot okutularak maliyeti, stoktan düşümü gibi operasyonlar yapılır. Hatta raporlama gibi operasyonlar yapılarak daha detaylı şekilde kullanılabilmektedir. Vahşice bu şekilde çalışan sistemler şirketlerin işlerini son derece kolaylaştırmaktadır.

Barkot Okutma Kolaylığı

Sistemleri genellikle karışık bir sistem olarak düşünülmüş ve bir hayli firma sahibi bu sistemlerden kaçmıştır. Ancak büyüyen teknoloji ile herkesin basitlikle kullanabileceği bir sistem yapılmıştır. Teknoloji ile aranız iyi olmayabilir. Bu vaziyette dahi sistemlerini kullanabilirsiniz. Zira basit kullanıcı ara suratına sahiptir, kullanıcının basitçe harekât yapması için tasarlanmıştır.

Barkot okutma sisteminin bir hayli verimi bulunmaktadır. Her mahsul için ayrı ayrı kar-hasar raporu çıkartabilirsiniz. Toplam stok, kalan stok, stok giriş ve çıkış maliyetleri gibi bilgilere erişebilirsiniz. Maliyet takibi yapabilir, bir mahsulün maliyet geçmişini tek tuşla öğrenebilirsiniz.

Barkot okutma sisteminin öteki yararı da harekâtları süratli yapmasıdır. Mahsul okutmayı, raporlamayı ve eşi harekâtları basitçe yapacaksınız. Daha Öncekinden uzun süren tüm harekâtlar saniyeler içinde yapılabilecektir. Toptancılar da barkot okutma sistemlerini kullanabilir. Yaptığınız ödemelerin tarihini ve ölçüsünü bu sistem sayesini bilebilirsiniz.

Barkot Okutma Programı

Envanter yönetimi işletmeler açısından çok büyük önem arz etmektedir zira kayıp kaçak oranları işletmeler için büyük kayıplar demektir. Tedarik zincirinde pek çok risk faktörü söz konusuyken ekstra risk almak büyümek işletmeler için çok mantıklı bir tercih değildir. Barkod Programı bu noktada stoklarınızın barkot okutma otoriter kontrolü gerek işletmenizin geleceği gerek sizin şirketiniz üzerindeki baskınlığınız açısından büyük bir önem teşkil etmektedir.  Türkiye gibi kurların anlık olarak değiştiği, alım fiyatlarında değişkenlikler olan bir ülkede stokların anlık takibi çok büyük önem arz etmektedir. Bir anda kur dalgalanması sebebiyle dışarıdan alınan mal ya da ham madde yüzde 20 zamlanabilir ancak siz bunu deponuzdaki fiyatlara yansıtmadığınız vakit zarar edebilirsiniz. Bunun önüne geçebilmenin en pratik yolu elbette ki stoklarınızı gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmek ve yönetebilmekten geçmektedir.