Barkot Okutma İşlemi

75 / 100

Barkot Okutma İşlemi Nedir?

Barkot Okutma günümüzde üretilen mahsullerin ambalajlarında artık barkot adı verilen özel bir sistem yer almaktadır. Bu sistemler işlemi ile inceleme etilerek bilgisayarlı sistemler tarafından anlamlandırılmaktır. Bahsettiğimiz bu işlemi biraz daha açarak detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım. Öncelikle barkot nedir sorusuna cevap verelim. Barkod, beyaz bir taban üstünde farklı kalınlıklarda düz siyah çizgilerdir. Bu çizgiler barkot okutma ya da okuyucu adı verilen makineler tarafından okunarak sisteme aktarılmaktadır. Örneğin yeni mahsul geldiğinde barkod okutularak stok girişi, maliyetlendirme gibi operasyonları yapılır. Satılırken de bu barkot okutularak maliyeti, stoktan düşümü gibi harekâtlar yapılır. Hatta raporlama gibi harekâtlar yapılarak daha detaylı şekilde kullanılabilmektedir. Kabaca bu şekilde çalışan sistemler şirketlerin işlerini son derece kolaylaştırmaktadır.

Uzaktan Barkot Okutma Programı

Stok Programı envanter yönetimi işletmeler açısından çok büyük önem arz etmektedir zira kayıp kaçak oranları işletmeler için büyük kayıplar demektir. Tedarik zincirinde pek çok risk faktörü söz konusuyken ekstra risk almak büyümek işletmeler için çok mantıklı bir tercih değildir. Bu noktada stoklarınızın otoriter kontrolü gerek işletmenizin geleceği gerek sizin şirketiniz üzerindeki baskınlığınız açısından büyük bir önem teşkil etmektedir.  Türkiye gibi kurların anlık olarak değiştiği, alım fiyatlarında değişkenlikler olan bir ülkede stokların anlık takibi çok büyük önem arz etmektedir. Bir anda kur dalgalanması sebebiyle dışarıdan alınan mal ya da ham madde yüzde 20 zamlanabilir ancak siz bunu deponuzdaki fiyatlara yansıtmadığınız vakit zarar edebilirsiniz. Bunun önüne geçebilmenin en pratik yolu elbette ki stoklarınızı gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmek ve yönetebilmekten geçmektedir.

Uzaktan Stok Kontrol programı Avantajları

Dünyanın pek çok yerinde depolarınız olabilir ve bunların her birine tek tek giderek stok kontrolü sağlamak sizler için büyük masrafları beraberinde doğuracaktır. Uzaktan Stok Kontrol Programı sayesinde tek bir merkezden binlerce depoyu dahi gerçek zamanlı olarak yönetebilmektesiniz. Özellikle Amazon FBA yöntemiyle çalışan kişilerin uzaktaki depolarını kontrol etmesi normal şartlarda oldukça zor ve masraflı bir iştir ancak böyle bir durumda sistemi kullanarak çok kolay ve verimli bir hale getirebilmektesiniz.