Şirketinize sağlamış olduğu katkı ile maliyeti mukayese etildiğinde ne kadar  verimli bir firma programı olduğunu gösteren Barkod Sistemi sitemiz üzerinden oldukça uygun maliyetlerden satışa sunulmaktadır…

Barkod Programı bir barkod, 95 parçadan oluşur; değişken kalınlıkta bazı siyah beyaz çizgiler içerir. Bir tarama cihazı, tarayarak barkodu okumak amacıyla bir tür lazer kullanır. Öncelikle tarama başlığı, LED veya lazer ışığını barkoda yansıtır. Işık, barkoddan geri yansır. Barkodun beyaz alanları ışığı fazla yansıtır; siyah alanlar ise az yansıtır. Bir barkod okuma cihazı, satırları soldan sağa doğru okur.

Tarayıcı barkodu geçerken, ışığa göre barkodu (“siyah beyaz beyaz siyah beyaz beyaz beyaz siyah siyah” gibi) tanımlar. Tarayıcıya bağlı bir elektronik devre bu işlemi rakamlara dönüştürür. İkili rakamlar, tarayıcıya bağlı bilgisayara gönderilir ve bu kod, kodu 100100011 gibi algılar. Bu okuma sonrasında ürünlerin veya herhangi bir şeyin; stok kodunu, seri numarasını, fiyatını, stok sayısını hızlı bir şekilde öğrenmek mümkün olur. Bazı barkod okuma cihazlarında, tek bir fotoelektrik hücre vardır ve tarayıcı başlığını üründen geçirirken, hücre siyah-beyaz barkodun her bir parçasını sırayla algılar. Daha gelişmiş barkod okuyucularda ise, bir dizi fotoelektrik hücre vardır ve tüm kod tek seferde algılanmaktadır.

Barkodların Yapısı

Muhtemelen barkodların oldukça uzun olduğunu fark etmişsinizdir ve bunun nedeni üç farklı bilgi türünü içinde barındırıyor olmasıdır. Bir barkodun ilk kısmı, size verildiği ülkeyi gösterir. Bir sonraki bölüm ürünün üreticisini ortaya koymaktadır. Barkodun son kısmı ürünün kendisini tanımlar. Ürünlerin bir çoğu, UPC olarak bilinen evrensel bir barkod sistemlerini kullanır. Barkod tarayıcıların ürünlerdeki bu siyah beyaz zebra çizgilerini çok hızlı bir şekilde okuyabilmeleri ve bu bilgileri bir ürün veritabanını kullanarak hemen tanımlayabilmeleri nedeniyle işlevsel bir yapıya sahiptir. Her türlü uygulama için farklı tiplerde barkod tarayıcıları mevcuttur. Küçük marketlerde, genellikle basit bir barkod okuma cihazı görmeniz muhtemelken, büyük bir mağazada daha karmaşık bir yapıya sahip lazer tarayıcı görme olasılığınız daha yüksektir.

Barkod Programı Ne İşe Yarar?

Barkod sistemleri, bilgileri bir sisteme basit ve ivedi bir şekilde girilmesine olanak tanıyan bir yöntemdir. Barkod sistemleri, genellikle doğru ve hızlı bilgiye gerek duyulan sektörlerde kullanılır. Barkod sistemlerinde, barkod okuyucu, taşınır veri bankaları ve barkod yazıcıları kullanılmaktadır.

Örneğin, ürünlerin stok sayımı bu sistemler sayesinde kolayca yapılır. Dolayısıyla barkod sistemi, stok sayımını kolayca yapmaya, sipariş almaya ve satış yapmaya imkan sağlamaktadır. Barkod sistemlerinde yer alan, barkod yazıcı ise, barkod bastırmak için kullanılan bir elektronik cihazdır. Barkod yazıcılarda, barkod yazdırma işlemi sırasında, termal baskı teknolojisinden yararlanılır. Barkod sisteminin temel kullanım amaçları: Doğru bilgiye erişim, hızlı işlem, basit kullanılabilirlik, zaman ve maddiyat bakımından tasarruf sağlamak şeklinde özetlenebilir.

Barkod Nerelerde Kullanılır?

Barkodlar perakende mağazalarda kolayca bulunabilir. Bugün hemen her yerde perakende ürünler, barkod etiketlidir. Barkod, herhangi bir ürünü benzersiz şekilde tanımlama tekniğidir. Optik okuyucular tarafından okunabilen barkodlar, içinde depolanmış bazı şifreli verilere sahiptir. Barkod etiketleri, çok çeşitli stok mallarını sistematik bir şekilde yönetmek için kullanılır. Bu etiketler, türlerine göre ayrılarak üzerlerine basılır.  Barkod Etiketi, bunlar doğrusal barkod ve 2D barkod olmak üzere iki tipte olabilir.

Barkod okuma sistemleri günlük giriş ve çıkışlarını takip edebilmenize, fatura, çek, tahvil ve eşi mali makbuzları süratli ve basit bir biçimde hazırlamanıza kısaca firmanızın faaliyetlerinize dair tüm operasyonları sistematik bir biçimde idareyebilmenize imkân tanıyan programlardır.

Sağladığı bu harikulade faydalar ile şirketiniz için bir maliyet olarak değil bir yatırım olarak düşünmeniz gereken bu sistematik programlar ile personel gereksiniminizi eksiltecek, dokunmatik yapısı ile iş akışınızı artıracak bunun sonucunda alıcı memnuniyeti standartlarınızın üzerine çıkacaktır. Alıcı memnuniyeti ciddi seviyelere yükseldiği zaman iş hacminiz ile karlılığınız ehemmiyetli noktalara gelecektir.. İşte bu sebepten dolayı alacak olduğunu Barkod Sistemini Şirketinize yaptığınız bir yatırım olarak düşünmeniz gerekmektedir.

Barkod Sistemi Maliyetleri oldukça mantıklı seviyelerdedir. Ortaya koyduğu yararlılık çoğalışı ile mukayese etildiğinde maliyetinin ne denli küçük olduğunu rahatlıkla görebileceksiniz…